Önce Kazan Sonra Harca


Önce Süper Bir İş Fikri Oluşturun !

Önce Süper Bir İş Fikri Oluşturun !

Unutmayalım ki, futbol sahasının etrafındaki dikdörtgen çizginin kalınlığı 10 cm’dir. Adımınızı 10 cm ileriye attığınızda sahada top koşturan 11 futbolcudan biri olursunuz. Adımınızı 10 cm geriye çektiğinizde ise maçı izleyen 50.000 seyirciden biri haline gelirsiniz. 


Önce Süper Bir İş Fikri Oluşturun !

İş fikrinizin oluşması sizin ‘girişimci’ olduğunuzu göstermez. İş fikrinizin oluşması sizin henüz ‘girişkenlik’ aşamasında olduğunuzu gösterir. Ne zaman ki ticaret odasının yolunu tutarsınız ve şirketinizi kurup bu iş fikrinizi uygulamaya geçirirsiniz, işte o zaman girişimcilik dünyasına adımınızı atmış olursunuz.

Girişimcilik mi? Girişkenlik mi?

Ülkemizde girişimcilik ve girişkenlik kavramları birbirine karıştığı için öncelikle bu kavramların ne olduğunu ve ne olmadığını anlamamız gerekiyor. Herhangi bir konuda eksikliği görmeniz  burnunuzun kokuyu aldığını gösteriyor. Burnunuz sadece kokuyu alıyorsa ve bu konuda sadece başkalarının bir şeyler yapmasını bekliyorsanız ,siz bir ‘girişken’siniz.  Ancak girişkenlik tek başına sizi sonuca ulaştırmayacaktır. Eğer girişimcilik adımını atamaz iseniz, ömür boyu çok güzel iş fikirleri üreten ve diğer girişimcilerin topu nasıl koşturduklarını saha kenarından izleyen bir ‘girişken’ olarak kalabilirsiniz.

Unutmayalım ki, futbol sahasının etrafındaki dikdörtgen çizginin kalınlığı 10 cm’dir. Adımınızı 10 cm ileriye attığınızda sahada top koşturan 11 futbolcudan biri olursunuz. Adımınızı 10 cm geriye çektiğinizde ise maçı izleyen 50.000 seyirciden biri haline gelirsiniz.

İşte ‘girişken’ ile ‘girişimci’ arasındaki fark; ‘seyirci’ ,le ‘futbolcu’ arasındaki fark gibidir. Arasında sadece 10 cm’lik bir çizgi vardır.

İlk soracağınız soru : Ne Kaybederim ki ?

1991’li yıllarda hem üniversitede öğrenciyim hem de Laleli’de bir seyahat acentesinde çalışıyorum. Kütüphanedeki bir dergide okuduğum haberde bir tek Alman Franchise Birliğinin telefon numarası ve faks numarası vardı.Ertesi günü acenteye gittiğimde, şu Alman Başkanı memlekete davet edeyim de bize anlatsın franchising sistemi neymiş dedim ve kendisine bir davet faksı gönderdim. Açıkçası bir üniversite öğrencisi olarak bu faksı gönderirken Almanya’dan kalkıp Türkiye’ye geleceğini hiç ummuyordum.

Ama dedim ki:

” Ne Kaybederim ki ? Neticede 25 kuruşluk bir faks değil mi bu? Gelirse gelir, gelmezse kendi bileceği bir mevzu”.

Bu faksın sonunda Türkiye Franchising Derneği kuruldu ve Dünya Franchise Konseyi geçen yıl Türkiye’de toplandı.

Girişimci adayları için işte en kritik soru budur : Ne kaybederim ki?  sorusu sizin kaderinizi belirleyecek nitelikte bir sorudur. Bu  soruya vereceğiniz cevap sizi 3 yoldan birine sokar :

  • Ya memur olarak hayatınıza devam edersiniz
  • Ya başarılı bir girişimci olursunuz
  • Ya da başarısız bir girişimci olursunuz

İlk vuruşta gözünüzü hastanede açmamak için !

İşte bu ‘Ne kaybederim ki ? ‘ sorusunu sorduğunuz an sizin kader anınızdır. Ya 11 futbolcudan biri olacaksınız ya da 50 bin seyirciden biri olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Ancak, hiçbir idman yapmadan, vücudunuzu ısındırmadan kendinizi ‘Ne kaybederim ki ?’ deyip sahaya atarsanız; soluğu hastanede alma ihtimaliniz yüksektir, hem de ömür boyu top koşturamayacak şekilde ayağınız kırılmış olarak. Evet, top orada duruyor ancak topa idmanlı olanlar topa vurduğunda top ilerliyor, yoksa daha ilk vuruşta ayak bileğinizin kırılması söz konusu.

Bu yüzden her hafta bu sayfada sizlerle girişimciliğin sırlarını paylaşacağım, hem siz hem aileniz hem de ülke ekonomimiz kazanacak.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım : Veren el, alan elden her zaman üstündür !

 

● Çevrenizdeki insanları teker teker not edin. Fişleyin onları. Kimden nasıl bir proje üretilebilir, düşünün. Kartvizitlerini teker teker dosyalayın. Her kartviziti numaralandırın.● Kendi kendinizi de fişleyin .En önemli özellikleriniz nedir, girişimci olmak için özellikleriniz uygun mu, strese ne kadar açıksınız, yenilikçi iş fikirleri geliştirebiliyor musunuz? Bunları teker teker cevaplayın. Cevaplarken kendinizi kesinlikle yanıltmayın. ● Şu anda girişimcilik aşamasında mısınız? Yoksa henüz ‘girişkenlik’ aşamasında mısınız ? Bunu öncelikle belirleyin. Sadece güzel bir iş fikriniz varsa, tutup tutmayacağını çok iyi analiz edin ve ondan sonra ‘girişimciliğe’ adımınızı atın.

433 Comments

  1. Girişim fikri girişimcinin mental düzeyi ile birlikte girişim ortamının verimliliği ve destekleyici özelliği ile çok yakın bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Hal böyle olunca şartların zorlu olduğu durumlarda bu kez kişinin kişilik yapısı belirleyici olmakta. Kanaatimce sağlam ruh halinde girişim fiilleri sonuç vermekte. Nitekim asıl onlar görmek için inanmak gerçekliğinde hareket ederek, ilerlemektedir.

Leave a Comment